Končící léto se ještě nechce vzdát krásně modré oblohy a hřejivé paprsky oddalují první chladné večery, přesto pomalu nastává čas, kdy se vyplatí zkontrolovat a připravit kamna či krb pro novou topnou sezonu. Proč už nyní? Případné defekty stihnete zapravit s minimálním stresem. Navíc ušetříte čas i vyšší náklady, ve variantě, kdy na poslední chvíli budete shánět řemeslníka i materiál.
Nové sezoně předchází pečlivý úklid
Nic není zadarmo, a i když je topení v krbu nebo kamnech stále nejlevnější variantou, vyžaduje alespoň minimální nutnou kontrolu a přípravu. Krbová kamna i krb je třeba pravidelně perfektně očistit. Pokud jste na jaře jednoduše přestali topit, čeká vás trocha práce navíc teď. Ale nemusíte se bát složitých úkonů. K očištění topeniště stačí lopatka a kartáč, pomoci může i speciální vysavač, který spolehlivě a o dost rychleji zachytí všechny pevné nečistoty. Investice do vysavače s upravenou nádobou na popel a saze se vyplatí i v průběhu sezony. Vyhnete se roznesení nečistot mimo ohniště a úklid bude o dost rychlejší i pohodlnější.
Krbová kamna s výměníkem je nutné čistit pečlivěji, usazeniny se nabalují i na trubky výměníku. Saze přitom mohou blokovat teplo a sníží výkon kamen až o polovinu. Výměníky jsou proto často doplněny stírací lištou.
Zkontrolujte spalinové cesty i těsnění dvířek
Pohledem zkontrolujte ohniště, nikde by na vás neměla vykouknout žádná obnažená místa. Praskliny je možné zapravit šamotem, zvládnete jednoduše sami. Na vážnější trhliny si pozvěte řemeslníka.
Pokud ohniště chrání dvířka, zkontrolujte také těsnící šňůru. Šňůra zanášením nečistot postupně tvrdne a ztrácí pevnost. Její výměna je jednoduchá a předejde pozdějším problémům. Sklo dvířek se působením tepla rozpíná, pokud mu brání zatuhlé těsnění, může dokonce prasknout. Výměna skla pak vyjde o poznání dráž.
Jako poslední věnujte chvíli kontrole kouřovodu. Stačí mechanicky ověřit pevnost spojů. I malý defekt může zapůsobit doslova jako rozbuška a váš uklizený byt promění v sazemi pokryté bojiště.
Dostatečná zásoba kvalitního dřeva
Posledním krokem je vytvoření zásoby dřeva. Výhodné je vybavit se dřevem měkkým i tvrdým. Pro rozpalování ohně je nejlepší dřevo měkké, třeba smrk. Pro dlouhé udržení ohně si nachystejte zásobu dřeva tvrdého. Nebudete muset tak často přikládat a sálavé teplo prostoupí obývák klidně po celou noc. Důležité je správné vysušení, dřevo by mělo mít vlhkost maximálně 20 %. Jedině tak plně využijete jeho výhřevnost.