Jaké dřevo do krbu a krbových kamen?

Jaké dřevo do krbu a krbových kamen?

Obsluha kamen nebo krbu není složitá a po vyzkoušení si ji snadno zažijete. Podcenit byste však neměli přípravu a před sezonou nezapomeňte zajistit dostatečnou zásobu vhodného dřeva. A jaké dřevo je pro krbová kamna nejlepší? Tvrdé i měkké, nejdůležitější je však míra proschnutí. Dřevo by mělo obsahovat vlhkost maximálně 20% a mělo by být správně skladováno.

S kvalitním dřevem ušetříte práci i peníze

Dobře proschlé dřevo má nejvyšší výhřevnost. Měkké dřevo se používá pro roztopení kamen, podporuje rychlost nástupu tepla. Vybrat můžete třeba běžně dostupný a levný smrk. Třísky si připravíte během chvíle a oheň zapraská v krbu na první škrtnutí sirky.

Pro údržbu ohně a je ideální tvrdé dřevo. Můžete použít i větší polínka, vydrží hořet déle a zajistí příjemnou teplotu i atmosféru v celé obytné místnosti. Navíc nebudete muset často přikládat. Stačí kamna naplnit a užívat si pohled na oranžové plameny.

Hoření podporuje kyslík, kamna nebo krb by tedy měly mít správně seřízený přívod vzduchu, kterým pak můžete regulovat rychlost spalování. Kamna tak snadno rozpálíte nebo upravíte pro komfortní stálé sálání tepla do interiéru. Záleží na vás, jestli chcete rychle ohřát obývák nebo nastavíte pomalé volné hoření, které udrží teploučko až do pozdně ranních hodin.

Pozor na vlhké dřevo

Můžete dostat nabídku nápadně výhodného dřeva, ale dejte pozor na kvalitu vysušení. Pokud zatápíte vlhkým dřevem, bude se při spalování uvolňovat větší objem kouře. Vlhkost brání ideálnímu spalování, a navíc zanáší v podobě páry míšené s popílkem čelní sklo i spalinové odvodní cesty.

Pro pár ušetřených korun budete trávit delší dobu údržbou a také spálíte větší objem dřeva, veškerá úspora tak přijde vniveč. Vlhké dřevo musíte skladovat v sušším prostředí a počkat, než se objem vlhkosti přirozeně sníží.

Kvalitní dřevo však můžete využít ihned. Dodavatel vám doporučí vhodný způsob skladování, stačí zřídit jednoduchý přístřešek venku, nebo dřevem lemovat chráněnou obvodní zeď domu. Rozhodně kvůli krbu nemusíte budovat samostatnou novou kůlnu ani nemusíte hledat pro zásobu dřeva prostor bezprostředně blízko kamen. Jako příruční zásoba stačí ošatka, současní výrobci nabízí i originální designové poličky nebo přenosné koše.

Krb nebo krbová kamna dodají každému interiéru jedinečné kouzlo a podpoří útulnou pohodovou atmosféru. Nejsou skvělým doplňkem jen pro rekreační chaty nebo chalupy. Krb sluší i modernímu obývacímu pokoji. Své místo si zasluhuje i v interiéru restaurace, baru nebo kavárny.

 

 

Přejít nahoru