Příprava krbů a kamen před sezónou

Příprava krbů a kamen před sezónou

Podzim s sebou přináší brzkou tmu i nevlídné počasí. O to příjemnější je příchod domů, do klidné a příjemné atmosféry. Krby nebo kamna dokáží během chvíle vykouzlit útulné hřejivé teplo a nezaměnitelný pocit pohody. S topením a údržbou je spojená práce navíc, ale výsledný efekt za ni rozhodně stojí. Neméně důležitý je také ekonomicky příznivý efekt topení dřevem.

Kvalitní dřevo

Základem dobrého chodu a vysoké výhřevnosti je kvalitní dřevo, jeho správné dávkování i řízení optimálního spalování. Dřevo by nejen mělo splňovat podmínku správného skladování a dostatečného sušení. Při objednávce topiva si ověřte jeho původ i jakost. Ideální topivo je 2 – 3 roky proschlé, skladuje se ve venkovním dobře větraném přístřešku. Pohlídejte si také velikost přikládaného topiva. Topení v kamnech si brzy zažijete, nicméně řízení spalování vám pomůže vyřešit i automatická elektronická jednotka. Tedy jednoduchý doplněk, který upozorní na výchylky a pomůže regulovat hoření.

Odborná kontrola

Před novou sezonou doporučujeme objednat kominíka. O fungování krbu nebo kamen rozhoduje více faktorů. Dobrý odtah kouře je však tím zásadním. Komíny můžou být opatřeny revizním a čistícím otvorem v podobě výdechové mřížky. Kominík posoudí prostupnost celého kouřovodu i jeho bezpečnost, kontroluje i stav vnitřní vložky a obložení. Zjištěné defekty odborně opraví.

Obklady a vložky

Zevrubná kontrola je nutná i u samotného krbu nebo kamen. Zejména u obkladů z kachlů je třeba zkontrolovat celistvost a chybějící nebo poškozená místa doplnit. Pokud používáte kamna i pro vaření a pečení, nezapomínejte ani na vnitřní část trouby a topeniště. Šamotové cesty můžou časem dosloužit, vymažte a doplňte chybějící části výmazovou hmotou nebo speciálním tmelem. Tyto opravy bezpečně zvládnete sami. Zásadní poškození samozřejmě svěřte odbornému kamnáři.

Saze

V přípravě kamen si udělejte čas i na pečlivý úklid nánosu starých sazí. Zkontrolujte topeniště, vnitřní část trouby, tahový systém, případně kamnovec na teplovou vodu. Saze jsou mastné a velmi odolné nečistoty. Pro práci se vybavte dostatkem starých hadrů a postupujte raději pomalu a opatrně. Neopatrný pohyb vám může přidat další úklidem navíc i v okolí kamen.

Čistý výhled do ohniště

U krbů s ochranným sklem bude poslední tečkou v údržbě čištění skla. Nechte si doporučit speciální přípravky. Rozhodně se vyvarujte tekutých prostředků, které mohou při aplikaci stékat. Pokud přípravek zateče do mezery mezi rámem dvířek, může se spojit se sazemi a teplem zatuhne. Tím způsobí nejen nevzhlednou skvrnu, ale může zapříčinit popraskání skla. Nákladná výměna celé přední části je přitom zbytečná.

 

Věnujte kontrole a přípravě kamen nebo krbu dostatečnou pozornost, pravidelnou údržbou prodloužíte životnost vybavení, zajistíte efektivní provoz. Hlavní práce byste měli provádět již na jaře, kdy končí topná sezona. Na podzim vás pak nezaskočí studená vlna a váš obývák můžete bez obav kdykoli prohřát. O dobrém stavu kamen vás přesvědčí zběžná kontrola. Pokud necháváte úklid na poslední chvíli, i tak se nemusíte obávat náročné práce. Kvalitně postavená kamna a krby vyžadují minimální úpravy.

Přejít nahoru