Krbová kamna jsou ideálním doplňkem obytného prostoru. Rychle dokážou vytopit i velký interiér na komfortní teplotu, účinné spalování nevyžaduje náročnou údržbu ani časté přikládání, navíc topení dřevem značně ušetří běžné náklady. Výběr krbových kamen však vyžaduje nejen dobrý vkus, ale také jisté technické znalosti.

Správné umístění je klíčem k úspěchu

Aby kamna skutečně splnila vaše očekávání a v dostatečném výkonu prohřála obytný prostor, je třeba dobře uvážit jejich umístění i výběr typu. Krbová kamna vždy budou lokálním zdrojem, nemůžete se spolehnout, že jedním přiložením vytopíte celý dům nebo chatu. Umístění je proto klíčové, kamna mohou sálat směrem do centra hlavní místnosti, mohou však také využít strategický bod, ze kterého se bude teplo šířit i do vedlejší místnost a chodby, nebo mohou kamna tvořit předěl mezi kuchyní a obývákem tak, aby teplo proudilo do co největší plochy. V umístění kamen také zkuste předejít zbytečným ztrátám tepla. A samozřejmě myslete i na bezpečnost.

Jednoduchá matematika

Pokud již máte reálnou představu kam kamna umístíte a jaký design by vám nejlépe vyhovoval, musíte ještě správně určit výkon kamen. K tomu vám poslouží dva důležité údaje – objem vytápěné plochy a tepelné ztráty domu.

Objem místnosti vypočítáte snadno. Délka x šířka x výška místnosti v m vám udá přesné číslo, se kterým budete dál pracovat. Tepelné ztráty je možné odhadnout podle stavu domu. Moderní pasivní dům předpokládá tepelnou ztrátu 20 W na 1 m3, rekonstruovaný dům cca 30 W na m3a starší nezateplené objekty až 50 W.

Nyní již stačí vynásobit objem místnosti s hodnotou tepelné ztráty. Výsledek je orientačním výpočtem pro výběr krbové vložky, uvádí se v kW.

Počítejte opravdu pečlivě

Výsledek by vás měl navést ke kamnům s optimálním výkonem. Vybírejte opravdu pečlivě a dejte si čas. Když vyberete kamna s nižším výkonem, nepodaří se vám vytopit místnost dostatečně. Nebo bude vyšší výkon kompenzovaný častějším přikládáním – tj. menším pohodlím a samozřejmě větší spotřebou.

Ani krbová kamna s nadměrným výkonem nejsou ideální. Místnost se bude přetápět, budete muset řešit odvětrávání přebytečného tepla a hůře dopadnou i konečné náklady celé topné sezony. Přetápění je možné regulovat uzavřením přívodu vzduchu, nicméně v tomto režimu kamna „dehtují“, dehet znečistí čelní sklo a působí i nepříjemný zápach.

Vždy se tedy vyplatí pečlivě rozvážit umístění kamen, jejich typ i výkon. Nemusíte však studovat technické popisy všech výrobců. Krby Pelant nabízí nápomocnou ruku a s ní i dodávku a odbornou montáž. Ve specializovaném obchodě vychází z profesionálních zkušeností i z referencí zákazníků a mohou vysvětlit podrobněji výhody a nevýhody konkrétních typů krbových vložek, doporučí vhodné umístění nebo i zkontrolují odhadovaný potřebný výkon.

 

Další články