Teplo z krbových kamen

Teplo z krbových kamen

Rodinný rozpočet výrazně zatěžují položky spotřeby energií. Nejen elektřiny potřebné pro běžný provoz, v zimních měsících se náklady významně zvýší ještě o vytápění. Současný trh nabízí nespočet různých variant. Mezi nejefektivnější a nejlevnější způsoby vytápění však stále patří krbová kamna.

Teplovzdušná kamna

Krbová kamna můžeme jednoduše rozdělit do dvou kategorií. Teplovzdušná a teplovodní. Základní princip obsluhy kamen je téměř shodný. Rozdíl je v instalaci, možnostech využití a zejména samotné síle výhřevnosti. U teplovzdušných kamen nastává okamžitý efekt. Příjemné teplo se rozestoupí po místnosti, velmi dobře působí i pocitově. Účinnost vytápění však není tak výrazná. Nicméně minimální potřeba stavebních úprav, krásný vzhled a rychlost vytopení hlavní obytné místnosti jsou dostatečnými výhodami pro instalaci kamen jako druhotného zdroje vytápění nebo jako vytápění rekreačních chat nebo chalup.

Teplovodní kamna

Instalace teplovodních kamen vyžaduje již součinnost dvou systémů. Krbová kamna můžete instalovat jako dominantní část obývacího pokoje, rozvody pak umně odvedete do technické místnosti. Teplovodní kamna zajistí příjemné teplo i ve vyšším patře s minimální ztrátou. Tento typ vytápění dokáže nahradit i běžné plynové nebo elektrické kotle a zajistí komfortní prostředí celého domu. Teplo se v místnosti projeví současně s ohřevem vodního média v rozvodech.

Zvýšení efektu vytápění

U obou typů kamen je důležité zajistit kvalitní topivo. Dřevo by mělo být dostatečně proschlé. Vlhké dřevo při hoření vydává velký objem kouře a limituje sílu výhřevnosti. Dokonalý tepelný komfort dosáhnete nejen výběrem kamen a správným dřevem. Sílu výhřevnosti i tepelnou stálost můžete podpořit i dalšími úpravami. Příjemné klima v místnosti zajistí i stavební materiál. Klasické zdivo nebo dřevo je vynikajícím tepelným vodičem, který akumuluje teplo z kamen a pomalu jej předává místnosti i po vyhasnutí hlavního zdroje. Oproti tomu často používaný sádrokarton teplo nepohlcuje vůbec. Důležité je také zajistit kvalitní izolaci domu i oken. Při nedostatečné ochraně venkovního zdiva budete topit s daleko vyšší spotřebou dřeva a menším efektem.

Bezpečný a jednoduchý provoz

Krbová kamna nabízí velmi jednoduchou obsluhu. Zatápění zvládnete rychle, ani v průběhu dlouhodobého topení není třeba příliš často přikládat. Moderně řešená kamna využívají systém ventilací a pracují s maximálním užitkem. Běžná údržba zahrnuje odstranění popela a občasné očištění topeniště. Krbová kamna jsou podložena pevnou bezpečnou deskou – může být vyrobena z plechu, skla nebo kamene. Možné uhlíky nebo saze se zachytí na této ploše, která brání roznesení do bytu nebo poškození vybavení nebo podlahy. Pro ještě snadnější údržbu kamen můžete volit i moderní vysavače, které do speciálně upravené kovové nádoby nasají veškeré nečistoty včetně horkého popela.

 

Krbová kamna přinesou vašemu domu nejen příjemné teplo, ale i zvláštní atmosféru. Prohlédněte si typy krbových vložek i způsobu instalace a obložení. Překvapí vás variabilita a možnosti zpracování.

Přejít nahoru