Krby nebo krbová kamna?

Současné trendy v řešení interiéru staví velké otevřené prostory, které spojují část kuchyně, jídelny a obývacího pokoje. Využívají příjemné zázemí, které nabídne komfortní prostor pro setkání s rodinou, relaxaci, ale i drobné domácí práce. Kuchyně není sterilně oddělená a slouží jako příjemná součást hlavní užívané části domu. Zajímavým prvkem, který pozvedne úroveň interiéru je pak krb – nebo kachlová kamna.

Útulná atmosféra

Pohled do ohniště navodí příjemnou domácí atmosféru. Sálavé teplo zvýší komfort užívání. U zatápění se nemusíte obávat složité manipulace ani ovládání. Moderně uzpůsobené krby garantují vysokou spolehlivost i bezpečný provoz. Krby nebo kachlová kamna nabízí svým technickým řešením několik zásadních rozdílů. Při výběru musíte dobře specifikovat své nároky i požadavky.

Romantický krb

Otevřený krb nepatří mezi hospodárné zdroje vytápění. Užije zhruba třetinovou účinnost. Většinou se nevyužívá pro další rozvod k ohřevu vody nebo teplovzdušné vytápění. Jeho pořizovací cena je však velmi nízká. Technické řešení nevyžaduje složitou přípravu, krb můžete podle dispozic interiéru umístit do rohu i středové části zdi. Moderní obklady dokonale doplní styl krbu – volit můžete dřevo, kámen, ale i keramické materiály. Ochranu před možným zanesením popela vyřeší kvalitní desky v bezprostřední blízkosti ohniště. Sálavé teplo se line po okolí téměř okamžitě a oheň vytvoří krásnou atmosféru i ve velmi nepříjemném dni. Krby jsou skvělým řešením pro příležitostné topení, výborně vyhoví potřebám doplňkového zdroje na chalupě nebo chatě.

Krbová kamna pro denní provoz

Krbová kamna již nabízí širší využití. Pracují s větším výkonem a možností napojení na výměník. Napojením na rozvod ohřevu vody a distribuce tepla v radiátorech dokáže příjemně vyhřát i další místnosti. Využíváním kvalitního suchého dřeva a dobře uzpůsobeného spalování můžete výrazně snížit náklady na vytápění po celou zimní sezonu.

Základem kvalitní materiály i zpracování

Krbová kamna musíte vybírat nejen podle vzhledu, ale i výkonu. Dobře projděte použité materiály, tloušťku plechu, litinu, materiál jádra a kvalitu provedení. Jako u mnoha jiných produktů, i u kamen se často platí za značku. Zásadním kritériem je také frekvence a náročnost využívání. Pro chalupy a topení o víkendech jsou i levnější modely dostatečné. Pro denní provoz v užívaném domě však raději investujte do spolehlivého a dražšího modelu. Dobrým typem je také nákup kamen se zplyňujícím spalováním, které vám pomůže prodloužit dobu mezi přikládáním a dosáhnout nepřetržitého topení. I v noci můžou kamna pracovat s minimálním výkonem, zajistí příjemné klima a navíc produkují velmi malé množství popela. Zlepší a zrychlí tedy i údržbu.

Při výběru kamenného krbu si bez ostychu nechte poradit odbornou firmou. Nebojte se vyhledat přesné informace a nechat si vysvětlit rozdíly v jednotlivých systémech topení, konstrukčním řešení, ale i nabídkou různých značek. Investice do krbu se vám vrátí úsporným a pohodlným vytápěním, ale také neméně důležitou krásnou atmosférou.

 

 

Přejít nahoru