Čištění krbů a krbových kamen

Čištění krbů a krbových kamen

Krby či krbová kamna se dlouhodobě těší velké přízni. Vybavení dodá každému interiéru jedinečnou atmosféru. Sálavé teplo během chvíle dokáže vyhřát i velké místnosti. Viditelný oheň podpoří pocit pohody. Kamna nabízí snadnou obsluhu. Topení v krbu je také velmi hospodárným řešením, jejich provoz závisí pouze na dostupném a velmi levném topivu. Předávají vynikající výhřevnost. Jsou skvělým řešením pro občasné zatápění na chalupě, ale i pro denní využití v rodinném domě.

Jednoduchý úklid topeniště

Perfektní funkci a dlouhou životnost krbu můžete podpořit pravidelnou údržbou. Roztápění i udržení ohně je velmi jednoduché a ani údržba vám nezabere příliš času. Nejdůležitější je odstranit nahromaděný popel z topeniště. Krby jsou v bezprostředním okolí topeniště doplněny bezpečnostní deskou, zpravidla plechem, nebo kamenným plátem. Ten brání odskočení jiskry a poškození podlahy. Při nahromadění popela však zbytečně riskujete rozvíření drobných částeček a zanesení po bytě. Pro úklid postačí lopatka a smetáček, využít však můžete i moderní techniku. Výrobci úklidové techniky nabízí speciálně koncipované vysavače na popel. Uzpůsobené zařízení využívá filtr a kovovou nádobu, při vysávání máte jistotu, že nedojde k poškození přístroje. Velmi rychle a pečlivě odstraní veškeré zbytky popela z ohniště i okolí, včetně drobných hůř přístupných lemů, okrajů a zdobení.

Krbová skla – zářivá vizitka

Pro čištění krbových skel doporučujeme vybrat vhodný chemický přípravek. Při aplikaci postupujte podle návodu a vždy používejte ochranné prostředky pro ruce. Účinné složky uvolní i odolné nečistoty bez nebezpečí mechanického poškození, plochu stačí setřít. Dokonale čistý a lesklý povrch samozřejmě výrazně přispěje dokonalému dojmu.

Kouřovody a komín

Zvláštním přípravkem pro pravidelnou údržbu je také prostředek pro odstraňování sazí z komínů a kouřovodů. Nahromaděné saze negativně ovlivňují plný odtah kouře, zamezují plnému rozvoji ohně. Čištěním kouřovodu zlepšujete hospodárný provoz a preventivně působíte proti vznícení sazí a vzniku požáru. Tzv. Kominíček se vkládá v uzavřeném obalu přímo do rozpáleného ohniště, kde chemickou reakcí přemění zplodiny na oxid uhličitý a ten odvede kouřovodem ven.

Kontrola správného využití

Šikovnou pomůckou pro řízení efektivního provozu kamen je teploměr povrchu. Jednoduché zařízení se instaluje na odkouření vedoucí z kamen ideálně 30 – 50 cm od napojení na kamnech. Ideální teplota 120 – 250°C vám garantuje optimální využití kamen. Nižší teploty zvyšují vznik sazí a zanesení kouřovodu, vyšší naopak vede k větší spotřebě topiva a může způsobit přetopení kamen. Teploměr vám pomůže lépe regulovat topení, ale i přizpůsobit péči o vybavení.

Pravidelná péče o kamna nezabere mnoho času. V rámci běžného úklidu domácnosti snadno najdete pár minut k pročištění topeniště, odstranění usazenin z čelního skla, nebo příležitostné preventivní odstranění sazí. Velmi důležitou součástí údržby je pravidelné důkladné čištění a kontrola komínu a kouřovodu. Tuto službu však provádí odborně školené firmy. Stačí si do kalendáře jednou ročně poznamenat včasné objednání před hlavní sezonou.

Přejít nahoru