Vzduchotechnika pro krby a krbová kamna

Perfektní funkci kamen nebo krbových kamen ovlivňují i nejmenší detaily. Při návrhu je třeba správně zvolit velikost topeniště, vyřešit bezpečné a funkční umístění pro snadnou obsluhu a zajistit i kvalitní rozvody. Maximální užitek z tepla můžete čerpat po řadu let a ušetřit v topné sezoně nemalou částku. Dobrým odrazem pro užitný provoz je vstupní investice do kvalitního vybavení.

Teplovzdušné rozvody

Z krbu nebo krbových kamen sálá žár ve vysokých teplotách. Účinný systém vzduchotechniky dokáže správně zachytit a distribuovat teplo i do vedlejších místností. Z jediného zdroje je možné s poměrně dobrou účinností vytápět většinu domu. Krby dokážou zužitkovat vysoké procento tepla. Topivo je levné a při správném nastavení není nutné kamna přikládat s častou frekvencí. Běžná údržba sestává z vyklizení topeniště a pravidelné kontroly.

Na funkci a vysokém výkonu kamen mají zásadní podíl rozvody. Z krbové obestavby zavádějí teplo do dalších místností. Podle dispozic místností je možné rozvody upravit v potrubí ve variantě T-kus nebo Y-kus a přesně je přizpůsobit bez většího narušení a stavebních úprav. Součástí rozvodů by vždy měl být i kvalitní izolační návlek a pevné kotvení. Teplovzdušné rozvody můžou mít profilový tvar kulatý nebo čtyřhranný. Konstrukci a vedení zjednodušují spojovací prvky, kolena, odbočky, redukce nebo spojky.

Externí přívod vzduchu

Perfektní spalování závisí také na dostatečném přívodu kyslíku. Externí přívody navádí čerstvý vzduch zvenčí. Kamna nemůžou spotřebovávat pouze vzduch z místnosti. Omezily by komfort bydlení a běžný objem vzduchu není dostatečný a postupně by vedl ke snížení výkonu. Potrubí je možné nenápadně zasadit do interiéru a tvarem přizpůsobit daným dispozicím.

U potrubí ke kamnům je vždy důležité zpracování i použitý materiál. Musí splňovat přísné nároky na bezpečnost provozu. Důležitá je odolnost vůči vysokým teplotám, nepropustnost spojů a také odolnost vůči mechanickému zatížení. Rozvody byste neměli nikdy řešit kompromisem nebo dočasným řešením. Odborné firmy, které se zabývají realizací kamen a krbů, vám nejlépe poradí a dodají potřebný materiál. Z profesionální zkušenosti vám doporučí vhodný typ, profil i způsob montáže. Samozřejmě veškeré práce můžou odborně provést i za vás.

Nebojte se instalace krbu nebo kamen. Vytvoří v každém domě nezaměnitelnou pohodovou atmosféru. Běžná údržba vás časově nezatíží a naopak pomůže výrazně snížit běžné náklady na vytápění. Bezpečný provoz garantují kvalitně sestavené rozvody. Vzduchotechnika navíc pomůže rozšířit využití kamen i pro další prostory.

Přejít nahoru