Vyplatí se ventilátor na krbová kamna?

Vyplatí se ventilátor na krbová kamna?

Krbová kamna nejsou jen estetickým doplňkem bytu. Dokáží rychle a efektivně vytopit i relativně velikou místnost. Topení dřevem má vysokou účinnost, obsluha není náročná, a hlavně vám pomůže ušetřit nemalé náklady. Je však možné s teplem hospodařit ještě lépe?

Řízené proudění vzduchu

Teplý vzduch přirozeně stoupá od zdroje vzhůru. Dále od kamen teplota v místnosti pocitově i fakticky klesá. Přirozená cirkulace vzduchu v místnosti ohřátý vzduch postupně rozvádí dál do prostoru, přesto nějakou chvíli proces vytápění trvá. A i při dobře upraveném větrání zůstává teplejší zóna v horní části místnosti.

Výkonný ventilátor však může proudění vzduchu změnit a ovlivnit. Lopatky ventilátoru jsou podobné běžnému větráku, ovšem s opačným účinkem. Místo aby v místnosti vířily vzduch a ochlazovaly jej, zachytávají teplo a nechávají proudit žádaným směrem.

Ušetřete za vytápění ještě víc

Krbová kamna můžete doplnit ventilátorem velmi jednoduše. Není třeba myslet na speciální přívod napájení nebo konstrukci. Ventilátor stačí umístit na vrchní část krbových kamen, to je celé. Teplo, které stoupá od kamen vzhůru je tak zachytáváno lopatkami ventilátoru a převedeno efektivně přímým směrem do místnosti. Nemusíte čekat až se teplo rozvine přirozenou cirkulací. Pro pocit komfortně a rovnoměrně vytopeného interiéru ušetříte čas, a ve výsledku také samotné topivo.

Dokonale bezpečné řešení

Opravdu nemusíte řešit napájení, žádné přívodní kabely ani dobíjecí články. Napájení je v tomto zařízení řešené tzv. Peltierovým článkem, ten vyrábí napětí přímo z tepla. Tedy v praxi tento mechanismus „automaticky“ spíná otáčení lopatek a reguluje jejich rychlost v přímé závislosti na teplotě kamen. Jakmile zatopíte a kamna dosáhnout určité teploty, ventilátor se spustí. S chladnoucími kamny se ventilátor opět zastaví. Odpadá zbytečná starost navíc, kdy sepnout a vypnout ventilátor během zatápění ručně. Samozřejmě se tak také násobně zvyšuje bezpečnost provozu.

Bez zbytečných úprav a starostí

Investice do termoelektrického ventilátoru nebudete litovat. Ventilátor můžete volně natáčet a upravovat směr proudícího teplého vzduchu libovolně po místnosti. Při setkání s přáteli můžete proud tepla směrovat ke společnému sezení, využít jej však můžete i k rozvodu tepla směrem do další místnosti. Využijte efektivní kombinaci úsporného vytápění s regulací proudění teplého vzduchu.

Samotný ventilátor vás nebude rušit, jeho chod je velmi tichý. Design vytváří kompaktní menší zařízení, které nepůsobí rušivě. Kvalitní materiál podporuje dlouhou životnost všech pohyblivých částí a také i snadnou údržbu. Vyhovuje nárokům proudění tepla i přímý styk s rozehřátou plochou kamen. Seznamte se s možnostmi, jak ještě lépe hospodařit s teplem a využijte je.

 

Přejít nahoru