Jak dlouho vysychá palivové dřevo?

Topení dřevem má řadu výhod. Bez diskuzí patří mezi nejlevnější způsoby vytápění. Účinek tepla se dostavuje velmi rychle a svou bonusovou roli hraje i estetika. Obsluha kamen ani krbu není složitá, přesto je třeba vyvarovat se některých chyb, a hlavně k topení používat dřevo s minimální vlhkostí.

Ideální vlhkost dřeva je 20 %

Pořídit si zásobu dřeva na topnou sezonu vyžaduje dobré plánování a také znalost místních poměrů. Zásobu si můžete pořídit a nechat přivézt až k domu bez práce, ale za pohodlí si samozřejmě připlatíte. Navíc ne každý prodejce garantuje skutečně kvalitní dodávku.

Ideální je koupit tzv. souše, tedy dřevo stromů, které již prosychalo v lese. Může to být dřevo napadané kůrovcem. Jeho dosušení snadno zvládnete během léta a na zimu budete mít připravené ideální dřevo.

Topení dřevem vás zahřeje dvakrát

Okřídlené úsloví stále platí. Pokud se rozhodnete zásobu dřeva zpracovat a uskladnit sami, pak počítejte s hodinami práce. Dřevo vždy nakupujte v době vegetačního klidu, na přelomu zimy a jara. Jakmile se začne stromy rozlévat míza, bude sušení náročnější a delší.

Surové dřevo je pak třeba co nejdříve naštípat, čím menší kusy, tím rychlejší schnutí. Naštěstí není třeba vše řešit sekerkou. V hobby marketech se dají pořídit šikovné nástroje od motorové pily až po štípačku. S jednoduchou obsluhou a násobně menší námahou dokážete zpracovat i velké množství dřeva.

Nutné je zajistit stálé proudění vzduchu

Palivové dřevo můžete skladovat venku, vždy by však mělo být chráněno alespoň stříškou. Vyhněte se sušení dřeva ve sklepech, stálé proudění vzduchu je zásadní. Slunné, suché nebo dokonce větrné místo je ideální. Hranici dřeva stavte alespoň 10 cm nad pevný podklad a jednotlivé vrstvy skládejte s mezerami, aby jimi mohl stále cirkulovat vzduch. Neskládejte příliš pevnou a těsnou zeď. Teprve po létě se dřevo skládá znovu, tentokrát již do těsnější hranice. V létě musí dřevo co nejvíce větrat, v zimě jej naopak musíte ochránit, aby mezi špalíčky nepronikal chladný vlhký vzduch.

Kvalitní dřevo se dá připravit a dobře usušit za jediné léto. Vždy máte na výběr, zda si část práce zaplatíte anebo se do příprav zapojíte. Pečlivá příprava dřeva se vám však násobně vrátí. V zimě budete topit s vyšší účinností, spotřebujete méně paliva, a hlavně ochráníte i samotný krb nebo kamna před vznikem nadbytečných spalin a dehtování.

Přejít nahoru