Jak udržet kamna na dřevo hořící celou noc?

Kamna nebo krb na dřevo jsou velmi příjemným a pro úsporu zásadním prvkem. Oheň rozděláte v pár minutách, teplo se pak stejně rychle rozšíří do celé místnosti a k hřejivému pocitu přidá i estetický pohled do roztančených plamenů. Nevýhodou topením dřevem je však nutné přikládání. Protáhnout vytápění z jednoho přiložení večer až do rána přitom nemusí být problém, má však své limity.

Investujte do kvalitních kamen i do péče o ně

Pokud chcete ušetřit topný materiál a také svůj čas, musíte si nejen pořídit opravdu kvalitní kamna, ale také se starat o jejich perfektní stav. K účinnému spalování může docházet pouze v dokonale čistých kamnech bez netěsností, a to se týká i spalinových cest. Podle konkrétního typu kamen byste měli také znát optimální regulaci vzduchu. Ta má přímý vliv na samotný průběh hoření, a tedy i jeho délku.

Dobře vysušené dřevo je podmínkou

Topné dřevo je dobré připravit s dostatečným předstihem, a hlavně se naučte dobře vybírat. Mokré dřevo má výrazně menší výhřevnost, při hoření bude vznikat větší objem kouře, bude zanášet spalinové cesty a bude vás nutit k častějšímu přikládání. Řešením je buď připlatit a pořídit si zásobu již dobře sušeného dřeva, nebo počítat s nutnou dobou na dosušení a zásobu uložit v dobře větraném a chráněném místě třeba i o celou sezonu dřív.

Měkké dřevo nebo obecně jehličnany jsou plné pryskyřice. Ta krásně voní, podporuje rychlé rozhoření, ale nehodí se pro systém pomalého hoření. Měkké dřevo používejte pouze na první roztopení, pak je lepší využít dřevo tvrdé.

Systém skládání polen může být klíčem k úspěchu

Způsob, jakým poskládáte špalíčky dřeva bude mít velký vliv na rychlost prohoření. Mezi jednotlivými kusy musí být mezera, aby tudy mohl proudit vzduch a podporoval hoření, mezery však nesmí být zbytečně velké. Oblíbený způsob přípravy ohniště skládá velká polena těsně k sobě dospodu hranice, nahoře se pak vrství kousky menší. Oheň zapálený shora bude pomaleji postupovat směrem dolů, efekt rozvoje tepla bude stejný, ale samotná doba hoření se příjemně prodlouží. Ovšem pozor, ani tak nesmí být kamna dřevem napěchovaná, tento druhý extrém příliš nepomůže a oheň bude častěji vyhasínat.

Nechte si poradit

Každá kamna mají své, a i když budete postupovat podle nejlepších rad, nakonec si musíte systém skládání dřeva i drobné nuance uzpůsobit. Pomoci vám mohou pelety a brikety uzpůsobené pro pomalé hoření, můžete ke kamnům instalovat i zásobník s automatickým přikládáním. Pokud však využíváte kamna jen občas, taková investice se příliš nevyplatí. Nicméně nechat si poradit, zjistit jaké jsou novinky a co by mohlo zlepšit vaši pohodu není od věci nikdy. Odborný prodejce vás možná překvapí jednoduchými tipy nebo nabídne řešení na míru vašemu životnímu stylu, očekávanému výsledku i ochotě způsob vytápění trochu upravit či změnit.

Přejít nahoru