Jak správně pečovat o sklo ve vašem krbu?

Krb si získá vaši pozornost, vždy. Ať zajímavým zasazením do interiéru, vyzařovaným teplem a atmosférou nebo představením plným roztančených plamenů. Špatně čištěné sklo, skvrny a mastnota však mohou celkový dojem rázně srazit. Jak se správně o sklo starat a jak jej udržet v perfektním stavu?

Čištění skla si naplánujte

Nejde ani tak o to, že si čištění vyžádá dlouhé hodiny a zásobu přípravků. Důležitý je základní předpoklad, čištění by vždy a pouze mělo probíhat na dokonale chladném povrchu. I nepatrný rozpálený uhlík vás může nehezky popálit. Navíc můžou tyto pevné nečistoty při nešikovné manipulaci poškodit i povrch skla. Druhým rizikem škrábanců je pak nevhodný přípravek. Rozhodně se vyhněte jakékoliv pastě nebo prostředkům s abrazivními složkami. Sice uvolní nečistoty rychleji, mohou ale na hladkém povrchu zanechat stopy. A to je nevratná změna, se kterou už nikdy nic neuděláte. Počkejte, až celý krb dokonale vychladne, a vybavte se kvalitním čistícím prostředkem. To je nutno číslo jedna.

Zkuste to po staru

Na krbové sklo si můžete koupit speciální prostředky, rozhodně vždy dodržujte předepsané použití a ředění. Agresivní chemie nesmí přijít do styku s těsnící gumou, dejte pozor ať neposkvrní ani podlahu nebo jiné části. Mohla by napáchat opravdu nehezké barevné změny.

Začít můžete docela obyčejně, po staru. Stále však velmi účinně. Stačí vám kousek staré tkaniny, kterou otřete celý povrch, u nového krbu bude stačit jen trochu přitlačit. Pro odolnější nečistoty pak můžete použít popel. Naberte si trochu jemného popela z ohniště, pozor, nesmí obsahovat žádné pevné částečky. Starými novinami jej roztírejte, skvěle odstraní nánosy a sklo vyčistí!

Mastnotě může z povrchu pomoci i docela běžný detergent z kuchyně. Stačí teplá voda, trocha přípravku na nádobí a pečlivě celou plochu otřít.

Pozor na škrábance

Na zapečené pevné nečistoty nebo nánosy je třeba vzít buď silný chemický přípravek nebo je možné použít škrabku. Ale pozor, i zde se jedná o speciální škrabku a při zacházení si musíte počínat víc než opatrně. Nejlepší údržbou je pravidelné čištění. Nemusíte si na krb vyhradit každé sobotní dopoledne, ale pravidelná péče se projeví stálým krásným vzhledem i menšími komplikacemi s odstraněním starších nečistot. Své udělá i správné rozdělávání v krbu a používání dobře vysušeného dřeva. Čištění můžete chápat nejen jako samotný úkon ke krásnému vzhledu, při úklidu můžete zkontrolovat stav ohniště a případně odhalit počínající kazy. Pravidelná péče se jednoduše vyplatí vždy.

 

 

Přejít nahoru