Nespalná plocha ke krbovým kamnům a krbovým vložkám

Krbová kamna jsou efektním doplňkem domácnosti i třeba rekreační chaty nebo chalupy. Umí vytvořit romantickou atmosféru a zároveň rozvinou komfortní teplo po celé místnosti, jejich obsluha je jednoduchá a díky současným cenám patří topení dřevem i za ekonomicky nejvýhodnější. Pro běžný provoz je však třeba myslet i na bezpečnost. Žhavé uhlíky nebo jiskry mohou i při velmi opatrné manipulaci vylétnou z ohniště, a poškozená podlaha je tou nejmenší vadou, kterou mohou způsobit. Jak okolí krbu a kamen zajistit co nejlépe?

Správné umístění krbu

Bezpečný provoz ovlivní především umístění krbu. Jistě, výrobci nabízí nespočet variant a krb můžete umístit nejen jako dominantu interiéru, využít můžete i atraktivní krby a kamna instalované v rohu. Vždy však musíte zajistit, aby kamna nebo krb vydávaly teplo do prostoru bez překážek a aby bezprostřední okolí bylo žáru vzdorné. I běžné dřevo vydává teplotu okolo 300 – 400 °C. Krb ani kamna tak není vhodné umístit do blízkého okolí s knihovnou ani dřevěným nábytkem. Důležitým doplňkem každých kamen i krbu pak musí být i kvalitní podklad!

Odolná a stálá izolace

Na bezpečný provoz myslí i zákon, ten jasně specifikuje podmínky. Běžná kamna musí být zajištěna nehořlavým podkladem alespoň s přesahem 300 mm před přikládacím a popelníkovým otvorem a s přesahem 100 mm od bočních svislých hran těchto otvorů. Pokud používáte kamna i na vaření, pak se půdorys zvětšuje na délku 600 mm před přikládacím a popelníkovým otvorem a 300 mm od bočních svislých hran těchto otvorů. U krbu musí být izolační materiál zajištěn minimálně v délce 800 mm ve směru otevírání krbu a 400 mm od boků krbu.

Pro výběr izolační podložky však existuje vždy několik možností, záleží na žádaném estetickém pohledu i finančních možnostech. Vybírat můžete z klasických materiálů, jako jsou ocelové plechy, nebo atraktivní a také dražší keramika nebo sklo. Moderní interiéry si pak zaslouží jistě i pozornost přírodního kamene.

Ocelový plech, keramika, sklo nebo kámen

Jednotlivé materiály se liší cenou, ale i trvanlivostí nebo stálostí. Rozdíly pak jsou i v instalaci. U kamene budete pravděpodobně odebírat větší plochy, a k pokládce musíte kombinovat i přechodové lišty. Keramické dlaždice oproti tomu můžete vybrat v různých velikostech a dokonale pokládku přizpůsobit danému prostředí. I zde je ohraničení výhodou, kterou oceníte nejen z estetického, ale i bezpečnostního hlediska. Zaniknout tak ostré hrany.

V ohledu jednoduché instalace je ocelová deska nejjednodušší a velmi vděčnou volbou. Plát kovu je po okrajích různě lisovaný, stačí jej položit na místo. Ocelový plech nabízí jednoduchou údržbu, je dostatečně odolný a stálý. Působí nerušivě a je možné vybírat z různých barevných úprav. Nevýhodou jsou možné povrchové vady, které se v průběhu letitého používání na lakovaném plechu objeví. Kámen, keramika i sklo nabízí v tomto ohledu delší životnost.

Nechte se inspirovat a projděte si portfolio již instalovaných krbů. Profesionální prodejce vás může upozornit na další konkrétní výhody a nevýhody jednotlivých izolačních materiálů a doporučí vám optimální typ materiálu i s přihlédnutím na volbu krbu a umístění ve vašem prostředí.

Přejít nahoru