Úsporné vytápění dřevem

Úsporné vytápění dřevem

Krb nebo kamna byla donedávna příjemným bonusem. Kamna mohou rychle vyhřát hlavní obytnou místnost, překlenou přechodové období, kdy stačí jen v podvečer mírně zavlažit místnost. V zimních měsících pak byla zdrojem sálavého tepla a romantické atmosféry. V aktuální situaci, kdy cena plynu i elektřiny stále stoupají, se stává topení dřevem zásadní úsporou. Vyplatí se investice do krbu, pokud jej ještě nemáte? Jaká částka se dá topením dřevem ušetřit?

Uspořte až polovinu nákladů

Dřevo platí za aktuálně nejlevnější zdroj tepla. Moderní krbová kamna navíc dosahují účinnosti od 60 % až k neuvěřitelným 90 %. S dobře uskladněným a vysušeným dřevem je pak odpověď na reálnou úsporu opravdu zřejmá.

Můžeme porovnat 1 m3 kvalitního topného dřeva s jinými palivy, srovnatelnou výhřevnost má zhruba 200 l topného oleje nebo 5 q koksu. Navíc díky efektivně řízenému spalování dřeva odpadá starost o časté přikládání, tedy příjemné teplo a nízká cena nejsou vykoupeny násobně větší prací a časem.

Bez starostí navíc

Ano, dřevo je nutné včas objednat a vhodně uskladnit. To jsou však starosti, které násobně vyváží ekonomická úspora. Pro uskladnění dřeva stačí najít přístřešek na zahradě, vyklidit kůlnu nebo poslouží i závětrná strana domu, kde dřevo vysychá, a přitom esteticky nevadí. Výhodou jsou navíc služby, které vám dřevo přivezou již nařezané. Další úsporou, která vás však bude stát fyzickou námahu a čas, je pořídit zásobu dřeva vlastními silami.

Samotná obsluha krbových kamen je naprosto jednoduchá. Díky vysoké účinnosti spalování se opravdu nemusíte bát častého přikládání. Rychle získáte cvik a kamna roztopíte, stejně rychle se místností začne rozlívat i příjemné hřejivé teplo. Výhodou krbových vložek je nejen možnost vytápět hlavní místnost. Napojit je můžete i na výměník a dřevem vytápět celý byt nebo dům.

Pozor na bezpečnost

Krby i kamna jsou nabízeny v atraktivním designu, vyberete podle velikosti i místa budoucího umístění. Krb může být dominantou pokoje, může stát v centru zdi, může být však i nenápadným funkčním doplňkem. Záleží jen na vašem výběru a preferovaném stylu. Okolí krbu je třeba ochránit nehořlavým povrchem. Obklady ze skla, keramiky prostoru dodají zajímavý efekt. Podlaha by měla být chráněna nehořlavou deskou, ta vám bonusově ulehčí i občasný úklid a vymetání ohniště. Pomocí pro údržbu jsou také speciální vysavače s kovovou odpadovou nádobou pro čištění.

Nechte se inspirovat a projděte si nabídku evropských výrobců krbových kamen. Úspora z topení dřevem je zcela zřetelná, a i s prvotní investicí do nových kamen se vám v jediné topné sezoně vrátí!

Přejít nahoru