Poptávka po krbových kamnech a krbech je několikanásobná

Poptávka po krbových kamnech a krbech je několikanásobná

Krby byly dlouho vnímány jako zdroj doplňkového tepla. Na chalupách, ale i v hlavní obytné místnosti domu příjemně kombinovaly rychlý nástup tepla s originálním a estetickým vzhledem. Obrovské zdražení energií i stálá nejistota však působí až rekordní nárůst zájmu o úsporné zdroje tepla. A těmi krby beze sporu jsou. Specializované obchody tak hlásí až desetinásobný nárůst objednávek a také termíny delší než 6 měsíců, kdy jsou schopni dodat objednané zboží.

Obrovské výdaje za vytápění

Domácnosti denně sledují skokový nárůst cen elektřiny i plynu. Zájem o výrazně levnější vytápění je tedy více než odůvodnitelné a očekávané. V našich regionech je dřevo snadno dostupné, a i přes jisté zdražení se stále jedná o nejlevnější způsob vytápění. Moderní krbová kamna navíc dokáží zužitkovat dřevní masu s účinností přes 60 %. Poloautomatické modely dokonce dosahují účinnosti až k 90 %. Při správném postupu a topením optimálně vysušeným dřevem je pak úspora opravdu výrazná.

Ušetřete, moderní krbová kamna prohřejí klidně celý dům

Mokré dřevo vede k nedokonalému spalování, nejen že vzniká větší objem kouře. Pokud spálíte v topeništi 1 kg dřeva s vlhkostí do 15 %, a používáte kamna s účinností 75 %, pak získáte až 2 800 W.

Kvalitní krbová kamna přitom pořídíte v cenách již od pár desítek tisíc. Samozřejmě, designově náročné modely mohou přijít na částky mnohem vyšší. Nicméně i pro běžnou domácnost se aktuálně vyplatí drobná stavební úprava a pořízení kamen včetně zásoby dřeva.

Zde se vždy doporučuje konzultovat vaše požadavky i dispozice prostoru s odborným prodejcem. Krbová kamna dokáží komfortně vytopit hlavní obytnou místnost, můžete jimi jen lehce „zavlažit“ obývák v přechodném období, kdy je zbytečné rozbíhat vytápění celého domu. Kamna však mohou i plně nahradit centrální zdroj vytápění, možná je i variace s výměníkem, který pak zajistí i ohřev vody pro teplovodní otopnou soustavu.

Nebojte se změn, krbová kamna se letos opravdu vyplatí

Nemusíte se bát náročných úprav. Umístění kamen musí respektovat pouze skutečně kvalitní podklad, bezprostředně kolem kamen by měl být nespalný povrch, můžete řešit skleněným nebo plechovým zákrytem. Pokud se obáváte pohybu dětí kolem zdroje tepla, pak je možné jednoduše doplnit okolí krbu zábranou. Možná budete muset přestěhovat nábytek, aby kamna efektivně uvolňovala teplo do volného prostoru, ale to vše jsou snadno řešitelné úkoly.

Nemusí vás příliš trápit ani praktická stránka – tedy běžný provoz, čištění kamen a frekvence přikládání. Moderní dobrá kamna dokáží spalovat dřevo pomalu a s vysokou účinností, to znamená nejen skvělý užitek tepla, ale také pro vás méně časté přikládání. Pro čištění je možné vybavit se speciálním vysavačem, který má na odpad uzpůsobenou nádobku z nehořlavých materiálů.

Zima vás nemusí stát obrovské částky. Přechodem na vytápění krbovými kamny ušetříte peníze, nepřiděláte si práci, a navíc interiéru dodáte příjemnou atmosféru. Nechte se inspirovat nejen rozumnými důvody k úspoře. V nabídce krbových kamen můžete najít opravdové designové poklady. Zkuste nepříjemné obavy proměnit v zajímavou zkušenost a oživení interiéru.

 

Přejít nahoru