Jak to udělat, aby kamna opravdu hřála

Kamna jsou oblíbeným řešením vytápění v obývacích prostorách domů, ale i ve společných místnostech na chatách či chalupách. Zapálené ohniště vytváří příjemnou atmosféru. Rychlý nástup tepla i jednoduchá údržba jsou příjemnou výhodou. Zásadní je i úspora za topivo. Dřevo představuje jednu z nejefektivnějších variant.

Kvalitní topivo

Na výkonu kamen má největší podíl dřevo. Zásadní je pořídit dřevo dobře vysušené. Zbytky vlhkosti snižují využití hmoty, navíc hoření provází vznik více spalin a kouře. Pro efektivní využití dřeva je nutné zajistit nejen samotné kvalitní topivo, ale postarat se i o kvalitní uskladnění. Dřevo musí stát na dobře větratelném místě. Šikovné zlepšení je dočasný příruční sklad dřeva poblíž kamen. Než dojde k přiložení, má dřevo čas temperovat na pokojovou teplotu a zbavit se vlhkosti z vrchní vrstvy. Rozdíl ve výhřevnosti je i mezi dřevem tvrdým a měkkým. Stejný objem měkkého dřeva vydrží kratší dobu a vydá méně tepla. Z topiva jej však nevynechávejte! Měkké dřevo je ideální pro začátek a konec topné sezóny. Rychle zavlaží místnost a předejde zbytečnému přetápění. Tvrdé dřevo je ideální pro přikládání na noc. Hoří déle a vydává intenzivní žár.

Přístup vzduchu

Hoření podporuje vzduch. Nejlepší spalování dosáhnete při otevřeném primárním přívodu. Silné plameny rychle pohltí dávku dřeva. Je tedy třeba najít optimální rovnováhu mezi komfortní frekvencí v přikládání a v požadované výhřevnosti. V rámci několika zatápění si u konkrétních kamen nebo krbu najdete ideální poměr. Vždy je lepší teplotu regulovat pomalejším přikládáním než omezováním přístupu vzduchu.

Pravidelná údržba

A neméně důležitá je pravidelná údržba. Nemusíte se bát složitých úkonů. Stačí vybrat popel a saze a očistit i čelní sklo. Vybírání popela vám usnadní moderní vysavače, které mají uzpůsobenou hubici a odpadní nádobu pro bezpečnou manipulaci ještě s horkým odpadem. Výhřevnost kamen může omezit i pouhá několikamilimetrová vrstva usazenin.

Topením v kamnech nebo krbu se nemusíte bát, není třeba znát žádné vzorce, poměry ani podstupovat složité školení. Začátky jsou možná složitější, ale brzy se dá vychytat ideální postup při čištění, frekvence přikládání i způsob skladování dřeva. Kamna se vám odmění krásným teplem, které bude sálat dlouho do noci a vytvoří nezaměnitelnou atmosféru.

Přejít nahoru