Krbové koše a náčiní a jejich význam

Montáž krbu máte bezpečně za sebou, vybrali jste správný typ, obložení i umístění v prostoru. Těšíte se, jak budete vyhřívat místnost krásným teplem a těšit se i z pohledu do ohniště. Poslední, co zbývá je doplnit krb relativně drobnými, nicméně velmi důležitými doplňky. Pro vaše pohodlí je zásadní zásoba dřeva pro přikládání. Některé krby řeší úložné místo zabudovaným výklenkem. V malých prostorech nebo jako zajímavou součást můžete využít i samostatné koše. Pomůžou vám snadno doplnit dřevo venku, přenést jej a pak podrží zásobu bez zbytečného překládání. Stejně důležité je připravit si náčiní pro čištění a zatápění tak, aby bylo po ruce kdykoli bude potřeba.

Bezpečně

Koš na dřevo nepředstavuje zásadní problém. Umístit jej musíte v bezpečné vzdálenosti, zvlášť v případě, kdy je koš vyroben z hořlavého přírodního materiálu. Pro zásobu dřeva není vkusnou a už vůbec ne vhodnou variantou plast! Ideální jsou koše z proutí, dřeva nebo kovové konstrukce.

Náčiní však představuje relativně vysoké nebezpečí, zejména pro malé zvídavé děti. Nažhavený konec může přivodit nepříjemné popáleniny, ostré konce také a v každém případě usazené nečistoty dokážou ve vteřině nepříjemně zašpinit okolí. Náčiní by mělo mít vyhrazené bezpečné místo, které nehodám dokonale předejde.

Dokonalý pořádek

Při výběru koše na dřevo myslete nejen na bezpečné uložení ve vztahu k odolnosti vůči žáru nebo dostatečné pevnosti. Uložené dřevo přirozeně uvolňuje drobné třísky, kousky kůry a jiný drobný nepořádek. Pokud vyberete koš s velkými mezerami nebo doplněk, který pouze dřevo zadrží ve spojité formě, musíte se smířit i s pravidelným úklidem v okolí koše. Hustě vypletené koše z proutí nebo koše s pevným dnem udrží dřevo na jednom místě a zároveň zabrání přirozenému roznášení nečistot od krbu.

Náčiní pro úpravu a čištění krbu klade podobné podmínky. Využít můžete závěs, na kterém jednotlivé kousky přehledně a po ruce zavěsíte. Pokud se náčiní přímo dotýká volné zdi, bude ji postupně špinit. Některé závěsy jsou opatřené ochranným pruhem, který brání zašpinění, nebo můžete vybrat další pevný koš, který drobné nečistoty zachytí.

Krásný doplněk

Krbový koš i náčiní bude neustále na očích. Při vybírání můžete zohlednit různě řešené zakončení rukojetí náčiní. Výraznější koš skvěle doplní celé zákoutí. Svým tvarem, barvou i materiálem perfektně podtrhne styl krbu. Současní výrobci nabízí skutečně nespočet variant, kdy dokážou doplňkům vtisknout rustikální venkovský styl, nechají vyniknout přírodním materiálům, přirozené barvě lýka, proutí nebo dřeva. Ani v moderním interiéru se nemusíte bát, že bude koš působit rušivě. Elegantní hladké linie, jednoduché tvary a originální nápady obývací prostor patřičně oživí a dodají okolí krbu šmrnc.

Přejít nahoru