Jakým dřevem topit v krbových kamnech?

Topení v krbu nebo kamnech přináší několik pozitivních efektů zároveň. Teplo se rychle rozvine a dokáže prohřát i velkou místnost, náklady se pohybují v nízkých hladinách a složitá není ani pravidelná údržba. K psychické pohodě a příjemné atmosféře přispívá zajímavé zpracování kamen i atraktivní pohled do ohně v topeništi.

Skladování dřeva

Základní přípravou před topnou sezonou je shromáždění dostatečné zásoby. Topit byste měli dřevem dobře vysušeným. Ideální vlhkost dřeva je do 20%, což můžeme zjistit speciálními měřiči vlhkosti, které lze u nás zakoupit. Čerstvé mokré dřevo sice zužitkujete také, ale s mnohem nižší výhřevností. Dřevo navíc bude během spalování uvolňovat větší objem kouře a způsobí větší dehtování v odvodních cestách. Přiděláte si práci při pozdějším čištění a mírně snížíte i životnost celého systému, protože jej budete více zatěžovat. Dřevo můžete skladovat ve venkovních prostorách, stačí zabránit přímému styku s vodou. Nemusíte budovat samostatnou kůlnu, dřevo stačí vyskládat pod stříšku nebo překrýt plachtou a nechat prostor pro cirkulaci vzduchu. Na uskladnění příruční zásoby dřeva můžete myslet už při realizaci kamen. Zajímavé varianty nabízí prostor pro odložení malé zásoby, která v místnosti přirozeně rychleji vysychá a vám ušetří práci při doplňování zátopu.

Tvrdé nebo měkké dřevo?

Výhodné je pořídit zásobu dřeva tvrdého i měkkého. Měkké použijete při zatápění. Rychleji chytne, vyšší obsah mízy podporuje hoření a pomůže vám snadněji připravit oheň. Stačí připravit pár tenkých třísek, papír na podpal a během chvíle v topeništi plápolá dostatečně silný oheň pro přiložení větších kusů dřeva. To je čas pro tvrdé dřevo, které spaluje pomalu a má vyšší výhřevnost. Nemusíte tak často přikládat a získáte teplo třeba i pro zásobování vedlejších místností. Velikost polínek musíte přizpůsobit možnostem topeniště, dejte pozor, abyste příliš brzkým naložením neudusili plamen.

Jednoduchá obsluha a nízké náklady

Topení v krbu nebo v kamnech není složitým procesem. V průběhu několika večerů si vyzkoušíte, co a jak nejlépe, zažijete si obsluhu i pozdější čištění. Získáte cvik a zjistíte, že opravdu nejde o žádnou vědu. Současní výrobci nabízí kvalitní systémy, které zužitkují maximálně dřevní hmotu, garantují vysokou spolehlivost a bezpečnost provozu. Bohatým příslušenstvím a doplňky navíc i maximálně zjednoduší veškerou obsluhu. Dřevo snadno pořídíte na pilách nebo u regionálních firem. Příjemné teplo a nízké náklady vám budou odměnou za trochu práce na podzim navíc.

 

Přejít nahoru