Ekologické i klasické podpalovače krbů a kamen

Pospícháte na teplo a nemáte trpělivost s rozhořením plamene? Nemusíte soutěžit o založení ohně na jednu sirku, i když zkušený chalupník by si měl s přípravou ohniště i zapálením umět poradit. Nebojte se využít malou berličku, běžné podpalovače vám můžou příjemně pomoci. Urychlí hoření, dovolí dřívější přiložení většího kusu dřeva a samozřejmě uspíší i ohřev místnosti. Používání podpalovače je jednoduché, neohrozí vás jako obsluhu a při správné volbě nepůsobí nežádoucím vlivem ani na stav kamen.

Klasika z chalup a chat

Nejznámějším podpalovačem je PEPO. V podstatě pevný suchý líh s vysokou hořlavostí dokáže zažehnout plamen z uhlí, koksu, ale i suchého nebo vlhkého dřeva. Lisované kostky snadno odlomíte, vložíte do připraveného ohniště a zapálíte. Kostka prohoří odhadem za 5 – 10 minut, což je dostatečný čas pro rozšíření ohně. PEPO nemusíte chránit před vlhkem, balení vystačí na několik použití a dávkování určíte podle velikosti ohniště.

Šetrnější přírodní materiály

Současné trendy přejí víc ekologickým podpalovačům. Často doporučované jsou pevné podpalovače v podobě hranolků z dřevotřísky se špičkou, která se škrtne podobně jako sirka. Svitky z dřevité vlny se napouští parafínem a zajistí podobně rychlé hoření, navíc bez přítomnosti nežádoucích spalin, které v dlouhodobém horizontu přeci jen mají vliv na stárnutí a stav odvodových cest.

Pokud se potýkáte s rozpálením větších a třeba i navlhlých polínek, pak jsou skvělou pomocí kostky. Lisovaná dřevotříska opět napuštěná parafínem se umístí doprostřed vyskládaného dřeva. Důležité je samozřejmě zachovat dostatečné mezery pro proudění vzduchu, který hoření ještě uspíší. Kostky dokážou hořet až 15 minut, zbaví nejbližší dřevní hmotu nadbytečné vlhkosti a pomůžou prohořet.

Tekuté a gelové podpalovače

Zapomenout nesmíme ani na podpalovače, které se z lahve nebo nádobky aplikují přímo na papír, dřevo nebo brikety. Dávkování stačí odhadnout, jen je lépe chvíli počkat, až se látka mírně vsákne do hmoty. Dřevo ihned vzplane a prohořením podpalovače vydává dřív teplo a ve větší intenzitě.

Veškeré jmenované podpalovače jsou běžně k dostání v hypermarketech nebo hobby obchodech. Nízká cena a vysoká účinnost jsou příjemnou zárukou, že i s méně kvalitním nebo špatně vysušeným dřevem nebudete marně rozfoukávat ohniště a trápit se v chladu.

 

Přejít nahoru