5 nejčastějších otázek při výběru krbových kamen

Náročná údržba a běžný provoz?

V krbových kamnech je možné topit jen suchým dřevem. Výhřevnost v noci prodloužíte dřevěnými briketami. Samotná údržba i provoz jsou jednoduché. Topeniště stačí vyčistit od zbytků popela, pro lepší vzhled je možné očistit i čelní sklo. Zatápění je rychlé a rychlé je i rozvinutí tepla. Dřevo patří mezi nejvýhodnější topiva. Nešpiní, příjemně voní a výhodně sníží náklady na vytápění. Kamna maximálně zužitkují teplo, nemusíte se obávat ani častého přikládání.

Montáž svépomocí nebo odborná firma? Co všechno je třeba zařídit?

Návrh krbu a jeho montáž byste měli raději přenechat odborné firmě. Zajistí nejen optimální výběr krbové vložky, ale i vyřeší i bezpečný provoz. Firma kontroluje odvodové cesty pro spaliny, bezpečně zajistí i nejbližší okolí krbu. Důležité je také řešení dodatečného přístupu vzduchu, který podporuje hoření a pomáhá zvýšit efektivitu vytápění. Výběr místa pro krb by měl respektovat možnost snadno se připojit ke komínu. Veškeré technické detaily však nemusíte složitě zjišťovat sami. Odborníci si poradí a vám předají hotové dílo i s příslušným zaškolením.

Jaká kamna vybrat? Volně stojící nebo obezděná?

Volně stojící kamna vám dají více možností. Můžete je umístit ke stěně, bezpečně do rohu i do volného prostoru. Bezprostřední okolí kamen uzpůsobíte nehořlavou podlahou nebo podložkou. Nemusíte se obávat složitých řešení. Oproti tomu krbovou vložku budete instalovat do rohu nebo přímo do zdi. Izolační prvky a dostatek místa pro výdech horkého vzduchu řeší speciálně uzpůsobené materiály. Obezdění však může krásně doplnit interiér, vybírat můžete z pestré škály přírodního kamene, keramických obkladů, skla nebo i dřeva.

Je možné na kamnech vařit?

Běžná volně stojící kamna pro vaření vhodná nejsou. Zajímavou alternativou je však sporák na tuhá paliva. Funguje na podobném principu. Jediný prostředek poslouží jak pro kvalitní vytápění místnosti, tak jako vařič. Sporáky můžete vybírat ve variantě s varnou deskou i se zabudovanou troubou.

Technické řešení – teplovodní výměník, výkon, spotřeba?

Výhodou krbových kamen s výměníkem je fakt, že je můžete bez problémů napojit na stávající systém vytápění. Část tepla využijete v dané místnosti, zbytek uvolníte pro ohřev vody. Kamna bez výměníku příjemně vyhřejí pouze jednu místnost. Výkon musíte zvážit s ohledem na velikost vytápěné místnosti, řešení komína, i druh paliva. Zahrnout byste měli i tepelné ztráty. Opět i zde je na místě poradit se s odbornou firmou. Může nabídnout dlouholeté zkušenosti a objektivně zhodnotí stav i velikost bydlení a podle toho doporučí vhodný typ kamen. Nestyďte se zeptat. Odborné články můžou být náročným čtivem a nemusí zodpovědět všechny vaše otázky. Odborníci si na vás udělají čas, ukážou vám a vysvětlí jednotlivá řešení a přiblíží možné využití.

 

Přejít nahoru