Obklady krbů

Při realizaci kamen nebo krbu je důležité dobře uvážit umístění topeniště i jeho finální podobu a úpravy. Místo krbu musí splňovat bezpečnostní kritéria pro provoz, snadnou údržbu i obsluhu. Musí vyhovovat i technickému řešení domu, důležitá je dobrá návaznost na kouřovod pro odvod spalin. Kolem krbu je nutné vyhradit dostatečný prostor pro průchod a z dosahu tepla odstranit i méně odolné materiály nebo citlivé vybavení. Obklady zvýší estetickou úroveň okolí krbu. Nabízí však i výhodné spojení tepelně vodivých vlastností. Některé materiály dokážou zvýšit užitnost krbu a prodloužit jeho výhřevnost.

Přírodní materiály – estetika a účelnost

Mezi nejčastěji využívané materiály pro obklady krbů se dlouhodobě řadí kámen, cihly nebo dřevo. V širokém výběru odstínů i struktur můžete přesně vyplnit vizuální podobu celého prostoru. Světlými odstíny prostor opticky zvětšíte, tmavé barvy jsou zajímavým dynamickým kontrastem, který na sálavý krb krásně upozorní. Pracovat můžete i s originální kombinací barev nebo s různými materiály současně. Obkladové materiály můžete využívat v hladkých celistvých plochách. Atraktivně působí i skládané mozaiky nebo nepravidelné formáty.

Bezpečný a efektivní provoz

Důležitou podmínkou stavebních materiálů je žárovzdornost. Obklady jsou vystavené dlouhodobému působení sálového tepla. Méně odolné materiály časem ztratí původní barvy, teplo je může narušit i ve struktuře, kdy se jednotlivé díly uvolní a působí nehezky. Samozřejmě se zvyšuje i vážné nebezpečí rozšíření požáru.

Dobré je orientovat se na odolné materiály, které zajistí vysokou spolehlivost a stálost a navíc můžou i napomoci svou akumulační schopností. Obklady můžou převzít vydávané teplo a i po vyhasnutí krbu prodloužit příjemné teplo. Podpoří atmosféru a pocit pohody.

 

Odborné firmy, které se zabývají výstavbou kamen a krbů vám nejlépe doporučí vhodné materiály. Pomůžou vám se zorientovat v široké nabídce kamene, dřeva, cihel i kachlů. Obkladové materiály hrají důležitou roli ve vzhledu i efektu vyhřívání. Nebojte se vysokých investic, kvalitní kámen, dřevo nebo cihly zvýší užitnost vytápění a předejdou pozdějším náročným úpravám nebo rekonstrukcím krbu. Firma Krby Pelant se výstavbou krbů zabývá dlouhodobě. V kamenné prodejně v Mostě vám nejlépe představí jednotlivé možnosti a seznámí s barevnými variantami doporučených materiálů.

Přejít nahoru