Krbové vložky s dvojím spalováním

Krbové vložky s dvojím spalováním

Při současných cenách energií je zájem o levnější alternativy vytápění více než logický. Cena dřeva je stále nejnižší alternativou, je však možné ještě zvýšit efekt vytápění dřevem a zajistit si větší pohodlí? Je možné vybrat krb s opravdovou jistotou, že dostatečně prohřeje i velké prostory?

Dvojí spalování překvapí účinností

Krbové vložkydvojím spalováním pracují s jednoduchým principem, kdy kromě samotného dřeva spalují i plyny z kouře a prachových částí. Dodatečný přívod vzduchu do spalovací komory umožní vzplanutí i uvolněným uhlovodíkům, které by za jiných okolností odešly „nespotřebované“ kouřovodem do komína. Plyny a částice se spalují při teplotě nad 600 °C, zvýšení účinnosti krbové vložky pak dosahuje až dvojnásobku.

Ekologicky šetrnější

Běžné krby spalují dřevo na roštu, do komína tak odchází nejen využitelný materiál, ale také spousta zplodin. Krbové vložky s dvojím účinkem tomuto znečištění zásadně předchází a využívají topivo nejen s násobně lepším účinkem ale také s minimálními zbytky.

Krbovou vložku s dvojím spalováním si můžeme představit jako klasický krb ve kterém je možné přes ochranné sklo pozorovat živý oheň. Druhá komora pro sekundární spalování částic je umístěna nad touto částí. Oheň má zde zpravidla namodralou barvu. Dvojí spalování tedy funguje na základě deflektorů, tedy jakýchsi přepážek, které jsou umístěny nad topeništěm a o které se spaliny „srazí“ zpět do topeniště a přejdou ještě jedním spálením.

Tento typ krbu může být napojen i na teplovodní ohřev. Můžete tak ohřívat nejen vzduch v samotné místnosti, či v přilehlých místnostech, ale v případě teplovodního výměníku jimi můžete ohřívat teplou užitkovou vodu či rozvody teplovodního vytápění.

Krby se sekundárním spalováním mohou mít navíc mnohem menší rozměry, není je třeba naložit takovým objemem dřeva, a přesto dosáhnout stejné výhřevnosti. Ušetří až 30–40 % paliva, a to je v konečném součtu nákladů za sezonu velký rozdíl!

Které značce dát přednost?

Při výběru krbu je dobré seznámit se předem s aktuálními katalogy a udělat si představu o budoucím umístění i velikosti a stylu krbu. Nicméně mnohem důležitější je vybrat si kvalitního dodavatele krbových kamen a krbů, který problematice skutečně rozumí a který vám kromě technických parametrů dokáže doporučit i konkrétní výrobek nebo značku s ohledem na letité zkušenosti z reálného prostředí. Pokud může dodavatel čerpat z hodnocení svých zákazníků, dokáže vám poradit dobře a výběr zúží na takové krbové vložky, které vám skutečně spolehlivě poslouží a vyhoví všem vašim požadavkům.

Krby Pelant dlouhodobě spolupracují s předními evropskými výrobci. Oblíbeným výrobcem se skutečně letitou mimořádně dobrou pověstí je norský JØTUL. Klasicky skvělou pověst ve výběru kvalitních materiálů i kvalitou zpracování si také dlouhodobě drží německý výrobce BRUNNER nebo Spartherm. Pokud chcete zachovat věrnost českým výrobcům, velmi doporučované jsou značky Romotop, Hoxter a BeF Home.

Přejít nahoru