Kamna v pasivním domě

Kamna nebo krby jsou krásným prvkem v interiéru, a navíc i vysoce praktickým. Kamna nebo krb umí rychle vytopit i poměrně velkou plochu, aniž by vyžadovaly složitou nebo častou údržbu. Topení dřevem navíc výrazně šetří náklady. Své nezastupitelné kouzlo pak má i romantický pohled do otevřeného ohniště. Jak ale fungují kamna v pasivním domě? Dává tato kombinace smysl?

Kamna ano!

Pasivní domy jsou často diskutované, a nejen s ohledem na cenu energií, i častěji a častěji volenou variantou. I do pasivního domu je možné instalovat kamna a efektivně je využít, nicméně jejich výběr provází dvě zásadní podmínky.

Pasivní domy jsou založené na minimální potřebě tepla, ideálně pod 15 kWh. Vybraná kamna tedy musí mít opravdu nízký výkon. Prostor by byl brzy přetopený a nekomfortní. Druhou podmínkou je nutnost zohlednit nucené větrání s rekuperací tepla. Kamna potřebují k hoření přívod vzduchu, pokud budou kamna ale odebírat velké množství vzduchu z místnosti, bude třeba zvýšit jeho oběh. Rekuperační efekt klesne. Tedy – kamna musí mít možnost získávat vzduch zvenčí.

Vestavěné krby i klasická kamna

Přední výrobci počítají se zvýšenou poptávkou i specifikem kamen určenými pro pasivní domy. Navrhují proto systém pro odvod spalin i přívod vzduchu pro podporu hoření komínem. Základem je samozřejmě i dokonalé těsnění.

Z pohledu zvenčí si kamna i krby drží dokonalý vzhled, vybírat můžete pro rustikálně vybavený dům i v ultra moderních jednoduchých liniích. Výběr přichází s různými materiály pro obklady i barvami. Zde nejste ničím v návrhu omezeni.

Pasivnímu domu kamna sluší!

V kamnech můžete topit dřevem, ale není to navíc jediná možná varianta. Pro pasivní domy se nabízí další možnost, která má mnohé přednosti. Plynové krby nebo kamna dokáží s dobrým efektem a stále nízkými náklady vytopit i velkou plochu, navíc slibují mnohem vyšší uživatelskou svobodu a komfort. Na rozdíl od topení dřevem, plynová kamna roztopíte i na dálku a nemusíte vůbec nic uklízet. Výkon kamen pak mnohem snadněji regulujete.

Efekt pohledu do otevřeného ohně zůstává, sálavé teplo také, přesto jsou spaliny výhodně odváděny odtahovým systémem. Vzduch pro hoření se nasává z venku. Pokud topit nechcete, systém se hermeticky uzavře, teplo neuniká kamny ven a nepoužívané topeniště nezpůsobuje žádné ztráty.

Pokud vás zajímá působivé spojení pasivního domu s krbem nebo kamny, doporučujeme obrátit se přímo na profesionálního dodavatele. Ze zkušenosti z reálného provozu a s přístupem k ověřeným výrobcům může doporučit konkrétní značku i typ a samozřejmě může pak pomoci řídit i kompletní dodání, instalaci a servis.

Přejít nahoru