Druhy kamen

Krbová kamna se těší mimořádné pozornosti a jsou stále žádanějším doplňkem interiéru. „Pro“ kamna argumentují poměrně jasné výhody – dokážou rozvést teplo i ve velkém prostoru, snižují náklady, nevyžadují složitou údržbu, a navíc jsou atraktivním prvkem, který dodá vašemu bytu nadčasový styl a eleganci. Jaké jsou možnosti a jak vybrat správná kamna?

Komfortní teplo s minimální náklady

Základem je rozhodnout, co od kamen očekáváte. Budete si kamny jen přitápět v přechodovém období jara a podzimu a občas si uděláte hezký romantický večer? Nebo hledáte taková kamna, která budou spolehlivě a dostatečně vytápět většinu obytných místností?

Základní kamna s obyčejným spalováním jsou nejlevnější variantou. Energie spalovacího procesu využívá zhruba 50 – 60 % a zbytek tepla odchází spalinovodem. Ztráty tepla jsou poměrně vysoké, nicméně topení dřevem je i tak stále nejvýhodnější a kamna dokáží vytopit i velký obytný prostor na příjemné hodnoty. Tato kamna jsou ideální pro občasné používání a měla by být doplněna dalším zdrojem, třeba tepelným čerpadlem nebo kotlem plynovým napojeným na rozvod radiátorů.

Pokud byste chtěli kamna s efektivnějším spalováním, pak se nabízí kamna s terciálním spalováním. O něco dražší kamna zvyšují poměr vzduchu v topeništi, tím je spalování lepší a kamna dosahují využití až 90 % energie. Zde je nástup tepla téměř okamžitý, nemusíte často přikládat a získáte velkou porci tepla za pár korun.

Vyhřátý dům bez častého přikládání

Pokud si chcete dopřát ještě větší pohodlí, vyberte kamna s akumulační vložkou. Materiál absorbuje teplo z ohniště a postupně jej uvolňuje do místnosti. Kamna příjemně hřejí i dlouho po vyhasnutí ohně. Ušetří vám práci s přikládáním a překlenou i studenou noc v komfortně vyhřátém bytě.

A pozor, kamna samozřejmě nemusí vytápět pouze jedinou centrální místnost. Teplovzdušná kamna nasávají studený vzduch, ohřívají jej a soustavou vzduchovodů jej mohou rozvést i do přilehlých prostor. Příjemné posezení večer u kamen využije jedno „přiložení“ a vznikající teplo prakticky vytopí i ložnice. Oběh teplého vzduchu může podpořit i soustava se zabudovaným ventilátorem. V tomto případě vás bude čekat náročnější instalace, nicméně zajistí vám příjemné vytápění v celém domě.

Pošlete teplo z kamen do radiátorů

Poslední variantou jsou kamna s teplovodním výměníkem. Výměník je zabudovaný uvnitř kamen a je připojený na soustavu klasických teplovodních trubek a radiátory. Zatopením v kamnech okamžitě ohřejete centrální místnost, zároveň spustíte oběh ohřáté vody a vytápíte klidně celý dům. Kamna můžete využívat pro topení v celé sezoně nebo kombinovat s dalším zdrojem.

Nechte si poradit, vyplatí se to

Tedy vaším hlavním úkolem je určit co přesně od vytápění kamny očekáváte. Současní výrobci vám pak ke každé variantě nabídnou široký výběr. V produktových řadách vyberete kamna do rohu pokoje, rustikálně laděné modely, ale i kamna v moderním designu.

Vždy doporučujeme výběr probrat s autorizovaným prodejcem. K výběru kamen patří i přesné výpočty, které určí výkon kamen. Jeden kilowatt výkonu krbu komfortně vytopí až 20 m³ nezatepleného prostoru, pokud budete vybavovat novostavbu s kvalitním zateplením, pak jeden kilowatt výkonu vyhřeje až 40 m³. Ke kamnům je pak třeba zajistit i spolehlivý odvod spalin, komín musí být minimálně 5 m dlouhý a s přesahem alespoň 65 cm nad hřeben střechy.

Všechny technické parametry jsou však úkolem řemeslné firmy, která vám bude kamna instalovat. Nemusíte se obávat časově náročné akce ani přílišného nepořádku. Navíc profesionální dodavatel zajistí potřebné revize a zaškolí vás v obsluze. A samozřejmě doporučí vám taková kamna, která mají ty nejlepší reference z reálného prostředí a denního používání.

Přejít nahoru