Kamna, nebo krb?

Pohled na krásně vybavený obývací pokoj s romantickým posezením u krbu nebo kamen určitě zaujme pozornost. Vyplatí se však pořizovat kamna nebo krb i pro běžný praktický provoz? Není to jen lákavá iluze, která přinese víc starostí než samotné pohody u plápolajícího ohniště? A pokud se topení kamny nebo krbem vyplatí, který z variant pořídit?

Nejen romantika, ale i sálavé teplo s úsporou

Aktuálně se využívá styl vytápění, který předává teplo z větší plochy v menším teplotním rozsahu. Zdroj vede teplo buď podlahovým vytápěním nebo soustavou radiátorů. Důraz se klade na udržení komfortní teploty a zároveň na úsporu. Psychologicky nám však může v interiéru chybět jeden bod, ze které prostupuje do místnosti teplo sálavé, ve vyšší teplotě. A právě tímto bodem mohou být krásná kamna nebo elegantní krb. Nejde jen o onen idealizovaný pohled přímo do ohniště, ale o pocit dávky tepla, která proudí do prostoru.

Dalším neméně důležitým a praktickým „pro“ je fakt, že topné dřevo zůstává nejlevnější variantou. Krb nebo kamna se velmi rychle rozhoří a potřebujete-li pouze krátce prohřát obytnou místnost, budou pro vás kamna nebo krb mnohem jednodušším a rychlejším řešením.

A v neposlední řadě, kamna i krb můžete vybírat přesně na míru daným dispozicím, vašemu vkusu i představám. Krásné modely pořídíte jako dominantní prvky, vybírat můžete i jemné a elegantní typy, atraktivní jsou i krby umístěné v rohu nebo jako předěl mezi dvěma místnostmi. Tak jako je vypilovaný design, výrobci kladou důraz i na co nejjednodušší obsluhu, zlepšené možnosti v regulaci a také možnost napojení krbu i kamen k rozvodu přenášející teplo i do vedlejších místností.

Krb – krása otevřeného ohně

Jaký je faktický rozdíl mezi krbem a kamny? Krb je pro výstavbu náročnější, je třeba jej zabudovat a obezdít. Nicméně odmění se okamžitou proměnou atmosféry v celém prostoru. Krb je skvělým řešením pro chaty a chalupy, dokáže okamžitě vytopit obytnou část. Nicméně i v běžné domácnosti se skvěle vyjímá. Nemusíte se bát o nadbytečnou práci s úklidem. Otevřené ohniště můžete přehradit ochranným sklem. Váš výhled nebude nic rušit a zároveň zvýšíte bezpečnost i ušetříte vlastní energii s čištěním okolí. Výkon krbu může dále zvýšit krbová vložka, vybrat můžete jedno nebo dvouplášťovou. Jednoplášťová se déle nahřívá a pak postupně kumuluje teplo dál. Dvouplášťová aktivně přenáší teplo do interiéru rychleji.

Oproti krbu vám kamna nabízí lepší systém spalování i samotné regulace. Litinová, smaltovaná nebo kachlová kamna mohou být navíc vybavena i plotnou na vaření. Každý gurmán vám jen potvrdí, že jídlo připravené na ohni má zcela jinou chuť a vy můžete spojit příjemné s užitečným, zatopíte a současně z jednoho tepla i uvaříte nebo upečete skvělé jídlo. Velikost i výkon kamen závisí na velikosti prostoru i umístění kamen, i zde však výrobci nabízí dostatečně široké portfolio.

Splněný sen? Proč ne!

Jak se tedy rozhodnout – krb nebo kamna? Obě varianty fungují na podobném principu, vaši konečnou volbu tak v podstatě ovlivní spíše osobní preference a konkrétní prostorové dispozice. U krbu musíte počítat s něco vyššími výdaji i delším časem, které pojme obezdívka krbové vložky. Kamna jsou připravena k používání téměř okamžitě s napojením na kouřovod.

Kamna i krb je pak dále možné napojit na rozvod teplého vzduchu nebo na připojení k teplovodnímu systému přes zásobník topné vody. Můžete topit levně dřevem a současně vzniklým teplem „dotovat“ ohřev užitkové vody nebo nahřát klasický topný systém. Pokud oheň dohoří, systém se automaticky přehodí zpět na hlavní zdroj vytápění, třeba plynový kotel nebo čerpadlo.

Nechte se inspirovat a projděte si realizovaná kamna nebo krby u autorizovaného prodejce. Nejlépe si tak uděláte přehled a získáte spolehlivého poradce, který vám doporučí optimální variantu přímo pro vás a na míru.

Přejít nahoru