Techniky grilování

Techniky grilování

Grilování patří neodmyslitelně k létu. Setkání s rodinou a přáteli, k tomu skvěle propečený steak, zelenina, sýr. Jaký gril ale pro novou sezonu vybrat a jak na něm připravovat maso, aby bylo skutečně mimořádným gurmánským zážitkem? A co dalšího kuchařka grilování nabízí?

Kvalitní gril – základ vašeho umění

Pro vaření na grilu nemusíte studovat složité návody ani se bát dlouhé přípravy. Bez čeho se však neobejdete je kvalitní grill. Jedině takový vám umožní kombinovat různé techniky a pro každou surovinu vybrat optimální způsob. Důležitý je tak nejen samotný rošt, který nechává proudit žhnoucí teplo dřevěného uhlí, nahřátých kamenů nebo plynového hořáku, ale i uzavíratelné víko. Díky němu můžete regulovat teplotu, a navíc udržíte správnou vlhkost. Potraviny neztratí šťavnatost a jistou vláčnost. Vysoké teploty totiž dokonale propečou maso, ale šťavnaté zůstane jedině díky proudění horkého vzduchu.

Flák masa i zdravá chuťovka ze zeleniny

Na grilu můžete upravit doslova jakoukoliv surovinu. Nejčastější a nejoblíbenější jsou stále klasické steaky nebo hamburgery. Ale proč neoživit jídelníček rybou nebo mořskými plody? Nebo kromě hlavního chodu nepřipravit i skvěle ochucenou zeleninovou přílohu. Svůj prostor si určitě zaslouží i grilovaný sýr. Každá surovina si však zaslouží pozornost a trochu jiný přístup. Své udělá i případné nakládání v koření a bylinkách. Jediné limity jsou však jen a jen ve vaší fantazii. Nebojte se experimentovat nebo hledejte inspiraci třeba na internetu.

Počáteční nebo reverzní grilování?

Nebojte se složitých termínů, v základu totiž můžete grilovat dvěma způsoby. Počáteční grilování prostě označuje postup, při kterém potravinu nejdřív prudce osmahnete z obou stran a pak pří nižší teplotě necháte „dojít“. Reverzní grilování na to jde opačně. Mimo přímý oheň necháte porci pomaleji propéct. Pak teprve přenesete přímo nad rošt a prudkým opečením dotáhnete chuť i strukturu do dokonalosti.

Ideální rošt pro grilování

U grilování můžete volit nejen teplotu a rychlost zpracování, ale také rošt. Litinový rošt dodá připravenému jídlu typické tmavší proužky. Vzorek mřížky působí atraktivně a samozřejmě i přístup tepla k potravině ovlivní její chuť. Pro menší kousky nebo pro jemnější úpravu můžete použít i plný nerezový či smaltový rošt nebo kámen. Usnadníte si obracení i vyjmutí drobnějších kousků z grilu, nebudete muset řešit odkapávající šťávu.

Skvělá příloha nebo atraktivní dezert!

Kromě masa přidejte na grilovaní menu i zeleninu nebo ovoce. Ovoce obsahuje cukr, který se při grilování uvolní a karamelizuje na povrchu. Zelenina přijme zcela nové aroma. Obojí je skvělou přílohou i dezertem a příjemně překvapí výslednou chutí! U grilování je však třeba dobře odhadnout dobu přípravy i velikost kousků. Rajčata, papriky, ale třeba i lilky je lepší krájet na tenčí plátky a nechat jen prudce osmahnout.

Základní triky, které vás dostanou na kuchařský Olymp

Všechno je otázkou praxe. Proto využijte každé příležitosti a udělejte z grilování svoje hobby. Do základu vám mohou pomoci následující tipy. Jakékoliv maso by mělo mít před grilováním pokojovou teplotu. Velkou chybou je přenést maso z lednice rovnou na rozpálený gril. Zelenině sluší trocha oleje, ideálně kvalitního olivového. Nejen že vám zjednoduší obracení a vyjímání z roštu, ale navíc olej přidává chuť i pomáhá vstřebat vitamíny! Pokud si chcete pochutnat na celé rybě, třeba pstruhovi, není od věci pořídit si speciální formu. Vypadá trochu jako zploštělá klec, pomůže vám rybu obracet i servírovat, aniž by se jakkoli rozpadla.

Užijte si léto s chutí a zkuste oživit i relativně běžný podvečer příjemnou chvíli u grilu. Skvělá chuť i nálada za tu chvíli práce navíc určitě stojí!

Přejít nahoru