Jak zajistit bezpečnost plynového krbu? Výhody využití plynového krbu

Plynová kamna a krby. Jak zajistit bezpečnost plynového krbu? Výhody využití plynového krbu

Krb nebo kamna jsou mimořádně efektním zdrojem tepla. Nejen, že dokážou komfortně vytopit velké obytné prostory, navíc dodají místnosti pocit útulnosti. V rámci možného výběru je snadné přizpůsobit velikost i vzhled krbu stylu interiéru. Krby mohou elegantně doplnit obývací pokoje, ale mohou i převzít roli dominantního prvku. Na rozdíl od krbů na pevná paliva se pak navíc údržba plynového krbu nebo kamen omezuje na naprosté minimum. Není třeba zajistit zásobu topiva, průběžně přikládat ani čistit topeniště.

Odborně provedená instalace

Plynová kamna nebo krby je možné instalovat relativně do jakéhokoli prostoru. Výrobci pracují s variantou bytu se zavedeným přívodem plynu, možné je však využít i plynové bomby. Krby je možné instalovat jako spotřebiče samostatně stojící na podlaze, dovolují však také zavěšení na zeď nebo zapuštění do podlahy. Bezpečnost provozu musí respektovat materiály, které jsou v dosahu krbu. Ty musí vyhovět vysokou odolností vůči sálajícímu teplu. Například u krbů stojících na podlaze je doporučené zajistit pevnou odolnou podložku, která ochrání bezprostřední okolí.

Instalaci krbu ovlivňuje i tvar ohniště. Pohled do topeniště může zprostředkovat klasická velká čelní stěna, krb však může být i v rohu, nebo zaplnit malý „ostrov“ ve volném prostoru.

Vybírejte pouze doporučené kvalitní materiály

Spalováním plynu vzniká vodní pára a chemické sloučeniny, které do komínu odvádí kondenzát s kyselým pH faktorem. Ocelové díly jsou tak vystaveny vysokému namáhání a mohou brzy korodovat. Vhodnější variantou je nerez. Náklady na pořízení krbu budou sice vyšší, budou ale také představovat delší jistotu, že provoz neomezí rychle stárnoucí díly. Nebudete muset myslet na výměnu ani riskovat poškození. Výrobci nabízí kyselinovzdorná nerezová ohniště, ta se v dlouhodobém horizontu jeví jako nejbezpečnější.

Chytré systémy pro bezpečný provoz

Moderní ovládací prvky dovolují nastavit a regulovat výkon krbu nebo kamen i na dálku. Velkou výhodou je také souhra více bezpečnostní prvků, které za vás regulují možné odchylky a předchází riziku. Praktickým doplňkem krbu může být elektrické zapalování, nebo automatizovaný systém, který reguluje plyn. Pokud zhasne ohniště, systém okamžitě zastaví přívod plynu. Dálkově řízené klimatické senzory pro změnu samostatně aktivují výkon podle žádané teploty v místnosti.

Plynové krby jsou atraktivním doplňkem a s dostatečným efektem vyhoví i jako zdroj vytápění. Nemusíte se bát složitého ovládání ani instalace. Dodavatel krbů vám přiblíží technické parametry různých produktů a doporučí vhodný typ s ohledem na velikost vytápěné místnosti i vašich nároků. Zároveň vám lépe představí bezpečnostní systémy, které podpoří komfortní využívání a zajistí spolehlivý provoz.

Přejít nahoru