Čištění krbů a krbových kamen

Krby či krbová kamna se dlouhodobě těší velké přízni. Vybavení dodá každému interiéru jedinečnou atmosféru. Sálavé teplo během chvíle dokáže vyhřát i velké místnosti. Viditelný oheň podpoří pocit pohody. Kamna nabízí snadnou obsluhu. Topení v krbu je také velmi hospodárným řešením, jejich provoz závisí pouze na dostupném a velmi levném topivu. Předávají vynikající výhřevnost. Jsou skvělým řešením pro občasné zatápění na chalupě, ale i pro denní využití v rodinném domě.

Jednoduchý úklid topeniště

Perfektní funkci a dlouhou životnost krbu můžete podpořit pravidelnou údržbou. Roztápění i udržení ohně je velmi jednoduché a ani údržba vám nezabere příliš času. Nejdůležitější je odstranit nahromaděný popel z topeniště. Krby jsou v bezprostředním okolí topeniště doplněny bezpečnostní deskou, zpravidla plechem, nebo kamenným plátem. Ten brání odskočení jiskry a poškození podlahy. Při nahromadění popela však zbytečně riskujete rozvíření drobných částeček a zanesení po bytě. Pro úklid postačí lopatka a smetáček, využít však můžete i moderní techniku. Výrobci úklidové techniky nabízí speciálně koncipované vysavače na popel. Uzpůsobené zařízení využívá filtr a kovovou nádobu, při vysávání máte jistotu, že nedojde k poškození přístroje. Velmi rychle a pečlivě odstraní veškeré zbytky popela z ohniště i okolí, včetně drobných hůř přístupných lemů, okrajů a zdobení.

Krbová skla – zářivá vizitka

Pro čištění krbových skel doporučujeme vybrat vhodný chemický přípravek. Při aplikaci postupujte podle návodu a vždy používejte ochranné prostředky pro ruce. Účinné složky uvolní i odolné nečistoty bez nebezpečí mechanického poškození, plochu stačí setřít. Dokonale čistý a lesklý povrch samozřejmě výrazně přispěje dokonalému dojmu.

Kouřovody a komín

Zvláštním přípravkem pro pravidelnou údržbu je také prostředek pro odstraňování sazí z komínů a kouřovodů. Nahromaděné saze negativně ovlivňují plný odtah kouře, zamezují plnému rozvoji ohně. Čištěním kouřovodu zlepšujete hospodárný provoz a preventivně působíte proti vznícení sazí a vzniku požáru. Tzv. Kominíček se vkládá v uzavřeném obalu přímo do rozpáleného ohniště, kde chemickou reakcí přemění zplodiny na oxid uhličitý a ten odvede kouřovodem ven.

Kontrola správného využití

Šikovnou pomůckou pro řízení efektivního provozu kamen je teploměr povrchu. Jednoduché zařízení se instaluje na odkouření vedoucí z kamen ideálně 30 – 50 cm od napojení na kamnech. Ideální teplota 120 – 250°C vám garantuje optimální využití kamen. Nižší teploty zvyšují vznik sazí a zanesení kouřovodu, vyšší naopak vede k větší spotřebě topiva a může způsobit přetopení kamen. Teploměr vám pomůže lépe regulovat topení, ale i přizpůsobit péči o vybavení.

Pravidelná péče o kamna nezabere mnoho času. V rámci běžného úklidu domácnosti snadno najdete pár minut k pročištění topeniště, odstranění usazenin z čelního skla, nebo příležitostné preventivní odstranění sazí. Velmi důležitou součástí údržby je pravidelné důkladné čištění a kontrola komínu a kouřovodu. Tuto službu však provádí odborně školené firmy. Stačí si do kalendáře jednou ročně poznamenat včasné objednání před hlavní sezonou.

About the author
Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *

vymazat formulářOdeslat